Telegram

Dappradar Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu makalemizde, DeFi Pulse nedir?, Dappradar nedir?, DeFi Pulse ve Dappradar nasıl kullanılır gibi merak konusu olan soruların yanıtlarını siz değerli okurlarımız için cevaplıyoruz.

Bitcoin (BTC) ile beraber son vakitlerin en çok beğenilen olgularından birisi olan merkeziyetsiz finans (DeFi) hem platformlar hem de token’lar olmak üzere bütünüyle çok fazla takip edilir bir hal aldı. DeFi için bu yıl kripto para piyasasını harekete geçiren bir kıvılcım bile diyebiliriz. Peki bu hususta bilgilenmek ve güncel bir biçimde veri takibi yapmak istiyorsak hangi kanalları incelememiz gerekir?

Kripto para topluluğu DeFi verilerini takip edebilmek adına 2 adet kanalı takip ediyor. Bunlar; DeFi Pulse ve Dappradar. Bu platformların ne işe yaradığını ve nasıl uğraştığını anlatmadan önce gelin birlikte kısaca “DeFi nedir?”, “DeFi ne işe yarar?” bu konuları inceleyelim.

DeFi Nedir? DeFi Ne İşe Yarar?

Kripto para birimlerinde yüksek ilgi alan bir alan olan DeFi yani merkezi olmayan, merkeziyetsiz finans; bir banka gibi aracılara ihtiyaç duymayan bunun yerine çevrimiçi blok zinciri teknolojisini kullanan, otomatik, uygulanabilir anlaşmalar sunan akıllı sözleşmeleri kullanan finansal hizmetleri ifade eder.

DeFi, “merkezi olmayan finans” manasına gelmektedir ve blockchain sistemleri üstünde geliştirilen finansal uygulamalardan oluşan ekosistemi ifade eder. DeFi, pek çok türde finansal hizmet ve ürün oluşturmak için merkezi olmayan ağların ve açık kaynaklı yazılımların kullanımını teşvik eden hareket olarak tanımlanabilir. Buradaki fikir, izinsiz blok zincirleri ve diğer eşler arası (P2P) protokoller gibi şeffaf ve güvensiz bir çerçeve üstünde finansal DApp’ler geliştirmek ve işletmektir.

Şu anda DeFi’nin en büyük üç işlevi şunlardan bir araya gelmektedir:

  • Parasal bankacılık hizmetleri oluşturma (misal verilecek olursa, stablecoin ihraç etme)
  • Borç verme ve borç alma platformları sağlamak
  • DEX, token’laştırma platformları, türevler ve tahmin piyasaları gibi gelişmiş finansal araçların etkinleştirilmesi
Diğer Gruplara da Göz Atın.  Telegram Botu Nedir? Telegram bot komutları

Bu üç alan içerisinde birkaç tür DeFi hizmeti mevcuttur. Diğer birkaç ürün ve kullanım örneği emsalleri arasında finansman protokolleri, yazılım geliştirme araçları, endeks oluşturma, abonelik ödeme protokolleri ve veri analizi uygulamaları yer alır. DeFi dApp’ler bunun yanı sıra KYC, AML ve diğer kimlik yönetimi hizmetleri için kullanılabilir.

DeFi Pulse Nedir? DeFi Pulse’un Amacı Nedir?

DeFi, genel olarak Ethereum üzerine inşa edilen dijital varlıkları ve finansal akıllı sözleşmeleri, protokolleri ve merkezi olmayan uygulamaları (DApps) ifade eden merkezi olmayan finans ifadesinin bir kısaltmasıdır. Daha basit bir ifadeyle bir araya getirilebilen blok zinciri üzerine inşa edilmiş finansal yazılımdır.

DeFi Pulse’un Amacı Nedir?

DeFi Pulse, DeFi protokollerinin en son analizlerini ve sıralamalarını bulabileceğiniz bir sitedir. Sıralamalar, popüler DeFi uygulamalarının ve protokollerinin akıllı sözleşmelerine kilitlenmiş toplam değerleri izleyerek oluşturulmaktadır. Ek olarak, DeFi’deki en kaliteli kaynaklardan oluşan bir koleksiyon olan DeFi List’in küratörlüğünü de DeFi Pulse yapmaktadır.

Kilitli Toplam Değer (TVL) Nasıl Hesaplanır?

DeFi Pulse, Ethereum blok zincirinde her protokolün altında yatan akıllı sözleşmeleri izler. Her saat, bu akıllı sözleşmeler tarafından tutulan toplam Ether (ETH) ve ERC-20 token bakiyesini çekerek çizelgeleri yeniler. TVL (USD), bu bakiyelerin USD cinsinden fiyatı ile çarpılmasıyla hesaplanır.

DeFi’a Nasıl Dahil Olunur?

Merkezi olmayan finans herkesin katılması için açıktır. DeFi listesinde yer alan kaynakları keşfederek işe başlamak mümkündür. Aynı zamanda DeFi Pulse, kullanıcıları için Zero to DeFi adlı bir başlangıç ​​kılavuzu yayınlamıştır. DeFi borç verme hizmetleri aracılığıyla pasif gelir elde etmeye nasıl başlayacağınız hakkında size yol gösterecek temel bilgiler bu rehberde bulunmaktadır.

TVL’nin takip edilebileceği alan. Bu kısımdan tüm zamanlar, 1 yıl, 90 gün ve 30 gün gibi seçenekleri seçerek TVL’yi incelemek mümkündür.

Projelerin DeFi Pulse’da Listelenmesi Nasıl Sağlanır?

DeFi Pulse’ta listelenmenin ilk adımı, DeFi Listesinde listelenmek için başvurmaktır. Listeleme süreci hakkında şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

  • İlk önce başarılı bir biçimde başvurmanız ve DeFi Listesi’nde listelenmeniz gerekir
  • Daha sonra Discord yahut Telegram’da DeFi Pulse’tan bir SDK ANAHTARI istenmeli
  • Kilitli Toplam Kıymetinizi (TVL) saymak için bir çerçeve önerilmeli
  • Adaptör kodlanmalı
  • Test sırasında DeFi Pulse ile çalışılmalı
  • DApp zaman içerisinde yükseltilirken adaptörün güncel kaldığından emin olunmalı. Çünkü güncel olmayan adaptörler listeden çıkarılabilir
Diğer Gruplara da Göz Atın.  Whatsapp yerine ne kullanabilirim?

DeFi Pulse’ta Ne Gibi Bilgiler Bulunmaktadır?

DeFi Pulse’ta popüler DeFi projelerinin durumunu, sıralamayı ve kilitli toplam değeri (TVL) izlemeniz mümkündür. DeFi Pulse’ta hakimiyet oranları da bulunmaktadır. Bununla birlikte DeFi Pulse Index oranı da web sitesinde yer alır.

DeFi Listesi. Yukarıdaki sekmeden dilediğiniz kategoriyi seçerek daha kapsamlı bir şekilde inceleme uygulayabilirsiniz.

DeFi Pulse’ta tabi ki öncelikle, çok önemli olan “Kilitli Toplam Değer” yani TVL metriğine sahibiz. Bu, temel olarak yatırımcıların farklı DeFi sözleşmelerine ne kadar para kilitlediğini gösterir. Açıktır ki, kilitlenen miktar ne kadar yüksekse, ekonomi o kadar başarılı olur. TVL miktarı daha yüksek taraftaysa, Ethereum fiyatı üstünde olumlu bir güce sahip olma eğilimindedir.

Hemen yanda, size TVL’nin günlük ilerleyişini gösteren basit bir grafik görebilirsiniz. Keza yazının üst kısmında bu grafiği sizlerle paylaştık. Kilitlenmiş değerin altında, pazar lideri hisse metriği bulunmaktadır. Yani “Dominance” hakimiyet dediğimiz şey.

DeFi Pulse bu kadar. Bi̇ Hayli̇ basit bir kullanımı var ve bi hayli faydalı veriler sunuyor. Bununla beraber iletişime geçilmesi halinde yeni DeFi projelerini de listeleme olanağı veriyor.

DappRadar Nedir? Ne İşe Yarar?

DappRadar da aynı DeFi Pulse gibi üyelerine DeFi hakkında veriler sağlamaktadır. DappRadar, veri doğruluğu ve sağlama hakkında kuvvetli bir bakış açısına sahip bir sağlayıcı olarak ön plana çıkıyor. DappRadar, kullanıcılarının en kaliteli verilere kullanımı kolay bir biçimde erişmesi için çalışıyor.

DappRadar’dan Hangi Verilere Ulaşılabilir?

DappRadar bunun yanı sıra dünyanın en büyük dApp dağıtım hattıdır ve dApp kullanıcılarının, araştırmacıların, gazetecilerin, analistlerin ve yatırımcıların eyleme geçirilebilir piyasa verilerine basit bir şekilde ulaşabilecekleri ve bilinçli kararlar verebilecekleri bir alan görevi görmektedir. En Çok Kullanılan dApp’ler bu sistemde bulunmaktadır. Bu platformu dApp geliştiricileri de kullanabilmektedir. Bununla beraber isterlerse panodan yeni kullanıcılara ulaşabilir.

Diğer Gruplara da Göz Atın.  Whatsapp yerine yerli ne kullanabilirim?

Merkezi olmayan uygulamalar (dapps), açık kaynak kodlu, eşler arası bilgisayar ağlarında çalışan ve blok zinciri aracılığıyla dağıtılan uygulamalardır. DappRadar, Ethereum, EOS ve TRON dahil olmak üzere birden çok blok zincirinde binlerce dapp’ı izler ve günlük kullanıcılar, günlük hacim ve daha fazlası gibi belirli ölçütlere göre sıralama yapar. Dapp verilerini filtreler, sahte ve ilgisiz etkinlikleri kaldırır ve eyleme geçirilebilir pazar bilgisi sağlar.

DappRadar da DeFi Pulse gibi Top DeFi projelerini sıralar. TVL’yi anlık olarak üyelerine sunar. Bununla beraber yukarıdaki görselde hemen solda görebileceğiniz üzere ilgili makaleler kısmından da içerik okumanız mümkün hale getirilmiştir. DappRadar biraz daha gelişmiş bir yapıya sahiptir. Yine yukarıdaki görselde hemen üst sekmede göreceğiniz üzere merkeziyetsiz borsaları, NFT pazarlarını, DeFi’ı ve Blockchain oyunlarını takip edebilir, hepsinin sıralamalarını göz atabilirsiniz.

Web sitesini biraz aşağıya doğru kaydırdığınız zaman buradan da üst sekmeden seçtiğiniz kategoriye göre sıralamaları görebilirsiniz.

Haberler ve İçerikler

DappRadar çok aktif bir blog yaratarak medyayı da kendi ekosistemlerine dahil etmiştir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi farklı içeriklere ulaşmak platform üstünden mümkün olmaktadır. Bununla beraber düzenli sektör raporlarını, analizleri ve daha kapsamlı kitleleri besleyen trend haberler de blog üstünden paylaşılmaktadır. DappRadar bunun yanı sıra blog ile yarışmalar ve eğitimler düzenlemekte, armağanler dağıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu