Signal

Signal Nedir? Kurucusu Kim?

Telegram ile birlikte son dönemin popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olarak gündeme gelen Signal, WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesinde yaptığı farklılikler daha sonra, ülkemizde de yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Peki ama Signal’i kim kurdu; Signal kimin? Signal kullanmak ücretli mi; Signal’in WhatsApp’tan ne farkı var? Daha da önemlisi, Signal ne kadar güvenli? Gelin, bu soruların yanıtlarına birlikte göz atalım.

Signal’i Kim Kurdu?

Signal, ABD’li Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirilen bir uygulama. Android ve iOS üstünde mobil uygulamaları yer alıyor. Bunun yanı sıra Windows, Linux ve MacOS üstünde de kullanılabiliyor.

Signal’in, eski uygulama olan RedPhone ve TextSecure’un devamı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Her iki uygulama da 2010 senesinde, Whisper Systems tarafından geliştirilmişti. 2011 yılına sıra geldiğinde ise Whisper Systems, Sosyal paylaşım platformu Twitter tarafından satın alındı. Yılın sonunda Sosyal paylaşım platformu Twitter, önce TextSecure’u, sonra da RedPhone’u açık kaynak yazılım haline getirdi.

  • Telegram nedir; Telegram’ı kim kurdu?
  • WhatsApp, Signal, Telegram ve Diğerleri: Dünya’da Durum Ne?

Whisper Systems’in kurucularından olan Moxie Marlinspike’ın Sosyal paylaşım platformu Twitter’dan ayrılması, Signal’e giden yolda bir kilometre taşı oldu. Marlinspike, ayrılığının sonrasında Open Whisper Systems’i kurdu ve RedPhone ve TextSecure uygulamalarını Signal altında birleştirmek için çalışmaya başladı. Zorlu bir dönemin sonrasında, bugünkü Signal yaşandı. Aynı zamanda Marlinspike, WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton ile bir araya geldi ve 2018 senesinde Signal Foundation’ı kurdu. Acton, WhatsApp’ın satın alan Sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan 2017 senesinde ayrılmıştı.

Signal Ücretli mi?

Hem mobil cihazlarda, hem de PC’lerde çalışan Signal, ücretsiz bir uygulama. En mühim donanımı, tabii ki açık kaynak bir yazılım olması. Signal kullananlar, birbirleri arasında mesajlaşabiliyor, fotoğraf ve video gibi öğeleri paylaşabiliyor. Tüm iletişim, uçtan uca şifreleme ile korunuyor.

Diğer Gruplara da Göz Atın.  Yerli anlık mesajlaşma uygulamalarına ilgi arttı!

Telefon numarası ile kayıt yapılabilen Signal, kullanıcılarından bu numara haricinde herhangi bir kişisel bilgi talep etmiyor. WhatsApp krizi sırasında bu denli gündemde olmasının sebeplerinden biri de kuşkusuz bu.

Signal’in WhatsApp’tan Farkları

Signal, istendiği taktirde yedeklemeleri yalnızca cihaz üstünde yapıyor. WhatsApp’ın sunmadığı zaman ayarlı mesajlar donanımı, Signal tarafından kullanıcılara sunuluyor.

WhatsApp, Telegram ve diğerleri… Hangisi, ne kadar kullanılıyor?

İki uygulama arasındaki en mühim fark ise, toplanan verilerle alakalı. WhatsApp son dönemlerde “kişisel verilerimize gözünü diken” bir uygulama olarak anılırken, Signal’in herhangi bir kişisel verimiz ile ilgilenmediği söylenebilir. Signal’e yalnızca telefon numaranızı veriyorsunuz; bunun haricinde bir bilgi istenmiyor. Telegram bile rehber ve kullanıcı kimliğini isterken, Signal bu hususta en iddialı seçenek olarak ortaya çıkmakta.

Signal’in original ses şifrelemesi, ZRTP’ye (Zimmermann Gerçek Zamanlı Aktarma İletişim Protokolü) (Zimmermann Real-time Transport Protocol-ZRTP) dayanıyor.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu