Telegram

Telegram Botu Nedir? Telegram bot komutları

Telegram Botu Nedir?, Telegram botu nasıl kurulur?, bu yazımızda sizler için detaylı anlatımlarda bulunacağız. Son paylaşılan WhatsApp kullanıcı sözleşmesi sonrası pek çok kullanıcı alternatif mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. Bu uygulamalar arasında en öne çıkanlardan biri olan Telegram’ın kullanıcı sayısı giderek artıyor lakin pek çok kullanıcı bu uygulamanın sunduğu donanımlara tam anlamıyla hakim değil. Mesela Telegram botları uygulamaya aşağı yukarı her şeyi yapabileceğiniz bir çok yönlülük kazandırıyor.

Telegram Botu Nedir?

Aklınıza gelebilecek her konu ile alakalı Telegram botları bulabilirsiniz. Sizin için bazı öne çıkan botları listeledik lakin hepsini paylaşabilmek mümkün değil. Telegram botları aracılığıyla başka bir internet tarayıcısına gereken duymadan müzik indirmek, çeviri yapmak, APK indirmek gibi pek çok işlem gerçekleştirebilirsiniz. Telegram botları nedir, nasıl kurulur, en kullanışlı Telegram botları nelerdir sizin için tüm ayrıntılarıyla cevapladık.

Telegram botu nedir?

Telegram botları; belirli amaçlar ışığında, belirli mesajları talimat olarak algılayarak Telegram üstünden hizmet veren üçüncü taraf uygulamalardır. Yani aslına bakılırsa botların Telegram ile ilgisi yok, hizmet veren başka bir şirket var. Botlar, kullanıcıların Telegram üstünden değişik hizmetlere kolay ulaşabilmeleri için hazırlanmış yapay zeka benzeri lakin çok daha kolay uygulamalardır.

Telegram botları, sadece herkese açık olan bilgilerinize ve bot ile yayınladığınız bilgilere ulaşabilir. Lakin Telegram’ın tüm mesajlaşmalarda E2E uçtan uca şifreleme protokolü kullanmadığını düşünürsek bot ile yapılan görüşmeler de aynı diğer görüşmeler kadar üçüncü tarafların görmesine müsait durumdadır.

Telegram botları nasıl kurulur ve nasıl kullanılır?

Bazı Telegram botları kullanım için farklı mobil uygulamalar indirmenizi isteyebilir, lakin aşağı yukarı diğer tüm botları kullanmak için sadece Search, Arama kısmına botun adını yazmanız yeterli olacaktır. Botu bulduğunuz zaman açılan ekrandaki Başlat butonuna dokunmanız, tıklamanız yeterli olacak.

Diğer Gruplara da Göz Atın.  Telegram güvenli mi? Telegram kullanmak suç mu?

Telegram botları başlatıldığı zaman birbirine benzer olarak bot ile neler yapabileceğini gösteren bir mesaj paylaşırlar. Burada genellikle tek kelimeden oluşan talimatlar yer alır. Bu talimatların önüne veya arkasına bazı sözcükler ekleyerek hizmetleri özelleştirebilirsiniz. Her botun kendine özel bir talimat listesi olabilir.

Telegram botlarını kaldırmak için ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç nokta butonuna tıklamanız, dokunmanız ve Durdur ve Botu Engelle seçeneğine dokunmanız, tıklamanız yeterli. Botu yeniden kullanmaya başlatmak için Yeniden Başlat butonuna tıklayabilir, dokunabilirsiniz.

Sizin için seçtiğimiz en kullanışlı Telegram botları:

 • Vortech Softwares
 • Freud Bot
 • VK Music Bot
 • Think Faster
 • Kandilli
 • YTA Bot
 • APK Downloader
 • File Converter
 • Text Magic
 • Yandex Translate

Ücretsiz programlar için Vortech Softwares:

 • @Vortechpc_bot

Vortech Softwares Telegram botu üstünden Windows, Mac ve Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlarınıza ücretsiz olarak yazılım indirebilirsiniz. İndirebileceğiniz yazılımlar arasında Adobe programları, antivirüs programları, internet tarayıcı yükleme dosyaları ve onlarca değişik tasarım programı yer alıyor. Botu başlattıktan sonra tercihlerinize göre göre sıra sıra indirme bağlantısına ulaşacaksınız.

Psikoloji ile alakalı işe yarar bilgiler için Freud Bot (Türkçe):

 • @mobilpsikologbot

Tamamen Türkçe olan Telegram botu Freud Bot üstünden psikoloji ile alakalı keyifli bilgiler öğrenebilirsiniz. Botun sunduğu talimatlardan size en uygun olanı seçerek ve bazı zaman yazarak bazı zaman de seçenekler üstünden ilerleyerek günlük psikolojik durumunuz hakkında da bilgiler öğrenebilirsiniz. Bilimsel yanı şüpheli olsa da keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Müzik indirmek için VK Music Bot:

 • @vkmusic_bot

VK Music Bot, Telegram üstünden cihazınıza müzik indirmeniz için geliştirilmiş bir Telegram botudur. Botu başlattıktan sonra sanatçı adı veya şarkı adı ile arama yapın. Karşınıza aramanıza en yakın sonuçların olduğu bir mesaj ekranı çıkacak. Buradan indirmek istediğiniz şarkıya ait numaraya tıklayarak, dokunarak indirme işlemini başlatabilir veya indirmeden dinleyebilirsiniz. Botun müzik indirme hakkında herhangi bir sınırı yer almıyor.

Diğer Gruplara da Göz Atın.  Telegram nasıl yüklenir?

İngilinizcenizi geliştirecek kelime oyunu botu: Think Faster

 • @ThinkFasterBot

Hem İngilizcenizi geliştirmek hem de keyifli vakit geçirmek için Think Faster Telegram botunu faydalanabilirsiniz. Think Faster üyelerine İngilizce bir kelime oyunu sunuyor. Botu başlattıktan sonra karşınıza İngilizce bir tanım ve gizlenmiş bir sözcük çıkıyor. Zamanla sözcüğün gizli harfleri sıra sıra açılıyor. Yani siz ne kadar süratli yanıt yazarsanız o kadar yüksek bir puan elde ediyorsunuz.

Seçtiğiniz konumun 200 km etrafında yaşanan son deprem bildirimleri için Kandilli:

 • @kandilli_bot

Yaşamımızın bir gerçeği olan deprem ile alakalı olan Kandilli Telegram botu, Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesi üstünden paylaşılan deprem raporlarını sunuyor. Bot üstünden depremin şiddetine veya konuma göre alınan bildirimleri özelleştirebiliyorsunuz. Kandilli botu, seçtiğiniz konumun 200 km etrafında yaşanan depremleri size bildirim olarak gönderiyor.

YouTube videolarını ses olarak indirmek için YTA Bot:

 • @YTAudioBot

YTA Bot, YouTube videolarını ses dosyası olarak indirmenizi sağlayan bir Telegram botudur. Botu başlattıktan sonra ses dosyası olarak indirmek istediğiniz YouTube videosunun linkini mesaj ekranına yapıştırmanız yeterli. Bot, hızla karşınıza ses dosyası indirme butonu çıkaracak. Bu buton ile indirme işlemini başlatabilirsiniz. iOS cihazlar için @YTAudio_Bot Telegram botunu faydalanabilirsiniz.

APK indirmek için APK Downloader:

 • @apkdl_bot

APK Downloader Telegram botu ile Android işletim sistemine sahip cihazlarınıza APK mobil uygulamaları indirebilirsiniz. Botu başlattıktan sonra indirmek istediğiniz uygulamanın adını yazın ve gönderin. Kısa zamanda pek çok farklı alternatif linkin olduğu bir mesaj karşınıza çıkacak. Bu linklerden birine tıkladığınız zaman indirme butonu olan bir mesaj alacaksınız. Butona dokunarak, tıklayarak indirme işlemini başlatabilirsiniz.

Temel dosya formatları arasında dönüşüm için File Converter:

 • @newfileconverterbot

Telegram botları arasında en dikkat çekenlerde bir tanesi olan File Converter ile dosya format değişim işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Botu başlattıktan sonra herhangi bir resim, video veya ses dosyasını karşıya yükleyin. Yükleme sonrası bot, karşınıza çevirebileceğiniz dosya formatlarını gösteren bir mesaj çıkaracak. Formatı seçtikten sonra bot, kısa zamanda değiştirilmiş formatı ile dosyayı size gönderecek. Dilediğiniz zaman indirebilirsiniz.

Diğer Gruplara da Göz Atın.  Whatsapp yerine ne kullanabilirim?

Deği̇şi̇k yazı stilleri ile yazılar yazmak için Text Magic:

 • @TextMagicBot

Havalı sözleri, havalı yazı stilleriyle yazmayı seviyorsanız Text Magic Telegram botu tam size göre. Botu başlattıktan sonra dilediğiniz uzunlukta bir mesajı bot ile paylaşın. Kısa zamanda bot, karşınıza yazdığınız metnin değişik yazı stilleri ile yeniden yazılmış versiyonlarının olduğu mesajlar gönderecek. Bu mesajlar arasından en sevdiğinizi kopyaladıktan sonra değişik platformlarda paylaşabilir veya dostlarınıza gönderebilirsiniz.

Süratli çeviriler için Yandex Translate:

 • @YTranslateBot

Yandex Translate botu ile cihazınıza herhangi bir mobil uygulama indirmeden, sadece Telegram üstünden çeviri uygulayabilirsiniz. Yandex’in çeviri hizmeti olan Yandex Translate’i, bu Telegram botu ile faydalanabilirsiniz. Botu başlattıktan sonra bir kelime veya cümleyi bot ile paylaşın. Kısa zamanda karşınıza İngilizce çevirisi çıkacak. Botun ayarlar seçeneği üstünden dil ayarlarınızı dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Gün geçtikçe kullanıcı sayısı yükselen Telegram’ı bir mesajlaşma uygulamasından çok daha büyüksı olarak kullanmanızı sağlayan Telegram botları nedir, nasıl kullanılır, en kullanışlı Telegram botları nelerdir gibi merak edilen soruları cevapladık ve bilmeniz gereken detayları anlattık. Kullandığınız Telegram botları varsa tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu