Telegram

Telegram nasıl kullanılır? Kurucusu kim?

Mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp‘ın yaptığı gizlilik sözleşmesinden dolayı bir çok üye kaybedince bir çok kişi Whatsapp’ı telefonundan silerel Telegrama geçti. Peki Telegram nedir?, Telegram nasıl kullanılır?, Telegram uygulaması kimin? gibi sorulara hemen yanıt verelim.

TELEGRAM NASIL KULLANILIR?

Merkezi Londra’da yer alan uygulama, 2013 senesinde Rus bilgisayar programcıları Pavel Durov ve Nikolai Durov isimli iki kardeş tarafından kuruldu.

Uçtan uca şifreleme donanımıyla birden çok donanımı bünyesinde barındıran uygulama, diğer mesajlaşma programlarından değişik olarak binlerce birinin katılabildiği grupların oluşturulmasına imkan tanıyor. Açık kaynak kodlu uygulamanın kullanım koşullarında yasal olmayan amaçlarla kullanılamayacağı belirtiliyor. Lakin uzman kişiler, uygulamanın korsan içeriklerin merkezi halini aldığini, illegal veri paylaşımı yapanlar, yasa dışı faaliyetler yürütenler ve borsa manipülatörleri gibi kötü amaçlı kullanıcılar tarafından yoğun bir biçimde kullanıldığını aktarıyor.

EN ÇOK VERİYİ HANGİ UYGULAMALAR TOPLUYOR?

400 milyondan fazla aktif kullanıcısı yer alan uygulama, Rusya tarafından 2018 senesinde yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle yasaklanmış, geçen sene haziran ayında tekrar erişime açılmıştı. Aralarında Pakistan, İran ve Çin’in yer aldığı birden çok ülke de Telegram’a yönelik engelleme kararı almıştı.

TELEGRAM GÜVENLİ Mİ?

Paris’te 13 Kasım’da tertip edilen saldırıların teröristler tarafından Telegram kullanılarak organize edildiği bilgisi bulunuyor. EFF’e (Electronic Frontier Foundation-EFF) göre güvenlik yönünden Telegram’ın herkes tarafından bilinen ayarları 7 üstünden 4, gizli sohbet uygulaması ise 7 üstünden 7 puana sahip. Yazılım, iki katmanlı güvenli şifreleme donanımıni destekliyor: Bulut sohbetleri için sunucu-kullanıcı şifrelemesi ve gizli sohbetler için ek olarak kullanıcıdan kullanıcıya şifreleme.

TELEGRAM’IN SAHİP OLDUĞU ÖZELLİKLER

– Telegram sunduğu teknoloji aracılığıyla Telegram bile mesajlarınızı göremiyor.

– Bulut tabanlı mesajlaşma donanımı ile her platform saniyeler içinde karşınıza gelir, içerik eşleştirilir.

Diğer Gruplara da Göz Atın.  Telegram nedir? Özellikleri nelerdir?

– Telefon numarası ile kayıt olunmasına rağmen telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme yapılır.

– Mesajlar Telegram dahil, üçüncü bireylere iletilmesi engellidir.

– Görüntülü ve sesli mesaj sahip olduğu özellikler sunar.

– Gönderilen mesajı belirli bir süreç sonra yok eden donanımı mevcuttur. Mesajlar tespit edilen sürenin sonunda her iki taraftan silinir.

– Son görülme donanımı kapatılabilir.

– Masaüstü uygulaması seçeneğiyle kullanma donanımı sunar.

– Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki insana bildirim gönderilir.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu