Telegram

Telegram ücretli mi?

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi tartışmaları yanında getirdi.

Veri gizliliği hakkında tartışmalar yaratan yeni sözleşmenin sonrasında birden çok kullanıcı WhatsApp’ın en çok beğenilen alternatiflerinden biri olan Telegram’ı ve Telegram’ın detaylarını inceleniyor.

Peki Telegram nedir? Telegram ücretli mi? Telegram’ın sahip olduğu özellikler nelerdir? Telegram güvenli mi?

TELEGRAM ÜCRETLİ Mİ?

Whatsapp’a rakip olarak kurulan anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, gün geçtikçe kullanıcı sayısını artırıyor.

Son dönemlerde Whatsapp’ın en büyük rakibi olarak yaşanan ve şimdiden milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşan Telegram, büyümesini gün geçtikçe sürdürerek, daha çok insana ulaşıyor.

Rus programcısı Pavel Durov tarafından oluşturulan Telegram, çoklu platform desteği sunan, bi hayli güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Ağustos 2013’te kurulan Telegram hem mobil hem de masaüstü sistemleri ile üyelerine hizmet sunuyor.

TELEGRAM GÜVENLİ Mİ?

Bulut tabanlı bir diğer anlık mesajlaşma uygulaması Telegram veri güvenliği hakkında sunduğu artılar ile son senelerde giderek popüler olmaya başladı.

Şu ana dek hükümetler dahil olmak üzere hiçbir üçüncü partiyle veri paylaşmadığını iddia eden Telegram, 4 Kasım 2014’te kurucularının aralarında konuştuğu mesajlara erişebilen insana 300 bin dolar ödül vereceği bir yarışma düzenlemiş, 11 Şubat 2015’te yarışma biten yarışmanın kazananı olmamıştı.

Platformun gizlilik politikasına göre, tüm veriler çok şifreli olarak saklanıyor. Bununla birlikte şifreleme anahtarları değişik yetki alanlarındaki diğer DC’lerde saklanıyor. Böylece kullanıcı verilerine erişim aşağı yukarı imkansız kılınıyor.

Telegram uçta uça şifrelemeyi iki çevrimiçi kullanıcı arasında isteğe bağlı olarak gizli sohbetler donanımı altında sunuyor.

Gizli sohbetler üstünden giden mesajlar servisin MTProto protokolü ile şifreleniyor ve böylece gönderilen iletilere sadece gizli sohbetin başlatıldığı ve gizli sohbetin kabul edildiği cihazdan erişilebiliyor. Gizli sohbet donanımı özellik lakin gruplar yahut kanalları kapsamıyor

Diğer Gruplara da Göz Atın.  Telegram ve BiP Whatsapp'ın yerini aldı!

TELEGRAM NASIL KULLANILIR?

Telegram’ı indirin ve uygulamayı açın.

Güncel cep mobil cihazı numaranızı yazın.

Mobil cihazınuza gelen onay kodunu çıkan ekrana yazın.

Adınızı, soyadınızı yazın ve bir profil resmi ekleyin.

Menü butonuna basarak yeni grup, yeni kanal oluşturabilir veya arama uygulayabilirsiniz.

TELEGRAM ÜCRETLİ Mİ?

Telegram’ı bilgisayarınızda veya iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarınıza App Store ve Google Play üstünden ücretsiz bir biçimde indirerek faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu