TelegramWhatsapp

Telegram ve WhatsApp arasındaki fark!

WhatsApp’ın güncellenen ‘Gizlilik İlkesi’ne yönelik tepkiler sebebiyle Türkiye’de son birkaç gündür Telegram, Signal, Bip gibi mesajlaşma uygulamalarının kullanıcı rakamları artıyor. Bu makalede Telegram nedir? Kurucusu kimdir? Telegram hangi ülkenin? Ücretli mi gibi cevabı merak edilen soruları ele alıyoruz.

Ülkemizde WhatsApp’a karşı bir öfke oluştuğunu bilmeyen kalmadı. Bunun nedeni ise, tabii ki uygulamanın güncellediği yeni kullanıcı sözleşmesi. Bu sözleşmeyi kabul etmeyenler, Şubat ayından bu yana WhatsApp’ı kullanamayacak.

Sözleşmenin tepki çekmesinin nedeni ise, kullanıcı verilerinin üçüncü taraflarla paylaşılmasına izin vermeyi zorunlu kılıyor olması. Gizliliğe önem veren kullanıcılar, tamamen doğal olarak bu talebe kızmış durumda. Zira Zuckerberg, Sosyal paylaşım sitesi Facebook WhatsApp’ı satın aldığında böyle bir şey olmayacağının sözünü vermişti.

Kızgın kullanıcıların yeni alternatif aramaya başlamaları da tabii ki gecikmedi. Bu alternatiflerden en mühimsi ise, hiç kuşkusuz Telegram.

Telegram Hangi Ülkenin?

Telegram ekibi, yerel bilişim düzenlemeleri sebebiyle Rusya‘dan ayrılmak zorunda kaldı ve Almanya’nın Berlin kenti, İngiltere’nin Londra kenti ve Singapur da dahil olmak üzere birkaç değişik bölgeyi üs olarak denedi. Şu anda Dubai‘de olsalar da yerel düzenlemeler değişirse tekrar taşınabilirler.

Telegram’ı Kim Kurdu?

WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesinde yaptığı farklıliklerden sonra gündeme gelen mesajlaşma yazılımı Telegram, Ağustos 2013 senesinde, Rus bilgisayar programcıları Pavel Durov ve Nikolai Durov isimli iki kardeş tarafından kuruldu. Bugün Telegram’ın geliştirici ekibi Dubai’de yaşıyor.

WhatsApp’a rakip olmayı amaçlayan Telegram, dünya çapında en çok kullanılan altıncı mesajlaşma uygulaması olarak ön plana çıkıyor.

Telegram Ücretli mi?

Hem mobil cihazlarda, hem de PC’lerde çalışan Telegram, tamamen ücretsiz olarak indirilip kurulabiliyor. Her ne kadar bir önceki günlerde uygulamanın reklam almaya başlayacağı açıklansa da, Telegram yetkilileri bu reklamların kullanıcıları kesinlikle rahatsız etmeyeceğinin sözünü veriyor.

Diğer Gruplara da Göz Atın.  WhatsApp gizlilik sözleşmesi nedir?

WhatsApp’ta olduğu gibi, Telegram’da da kullanıcılar birbirleri arasında mesajlaşabiliyor, fotoğraf ve video gibi öğeleri paylaşabiliyor, 2GB’a kadar dosya paylaşımı yapabiliyor

Telegram, gizliliğe verdiği önemi her fırsatta öne çıkartıyor. Misal verilecek olursa 2014 senesinde bir ödül programı başlatmış ve iki kişi arasındaki bir sohbete sızabilen bireylere büyük bir ödül vereceğini söylemişti. 3.5 ay sonunda program bitti, kimse ödülü alamadı.

Telegram’ın en mühim detaylarından biri, “gizli sohbet.” Bu seçenek kullanılarak yapılan sohbetler, Telegram’ın sunucularında bile iz bırakmıyor.

Telegram, açık kaynak kodlu bir uygulama. Kullanım koşullarında yasal olmayan amaçlarla kullanılamayacağı belirtiliyor. Lakin Telegram için değişik dönemlerde illegal veri paylaşımı yapanlar, korsan içerikler gibi kötü amaçlı kullanıcılar tarafından yoğun biçimde kullanıldığı eleştirileri yapılıyor.

Telegram’ın WhatsApp’tan Farkları

İlk Olarak, WhatsApp’ta bir dosyayı paylaşmak için indirmiş olmanız gerekiyor. Telegram ise bu işi, dosyayı indirmeden yapabiliyor. Telegram dahili bir bulut depolama hizmeti sunarken, WhatsApp’ta bu seçenek yok.

Telegram ile zamanlı mesaj gönderilebiliyor. Uygulama aynı anda pek çok cihazda kullanılabilirken, WhatsApp yalnızca tek bir cihazda çalışıyor. Bunun yanı sıra WhatsApp’ta yolladığınız bir mesajı belli bir süreç zarfında silebilirken, Telegram’da istediğiniz zaman yapabiliyorsunuz.

Telegram’da Kime Yazabilirim?

Telegram bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Telefon rehberinizde yer alan ve Telegram’ı olan bireylere yazabilirsiniz. İnsanlarla iletişim kurmanın bir başka yolu da Telegram kullanıcı adlarını arama alanına yazmaktır. Telegram kullanıcı kullanıcı hesabınız için de bir genel kullanıcı adı seçebilirsiniz. Diğer kullanıcılar sizi bu kullanıcı adı ile arayabilir ve bulabilir; numaranızı bilmese bile size mesaj gönderebilir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu