Telegram

Telegrama geçen kullanıcı sayısı belli oldu!

WhatsApp’ı terk etmeye başlayanların 1 numaralı adresleri arasında Telegram uygulamasının ayrı bir yeri olduğu kesin. Ama geride kalan çalkantılı 1 hafta daha sonra kaç birinin WhatsApp’ı terk ettiği ve diğer uygulamalara geçtiği net olarak belli değil. Neyse ki Telegram cephesinde, uygulamanın yeni kullanıcı sayısı hakkında mühim bir açıklama geldi.

Telegrama geçen kullanıcı sayısı!

Telegram’ın Rus kurucusu Pavel Durov, geçtiğimiz gün Telegram kanalı üstünden yaptığı açıklama ile, merak edilen problemin yanıtını verdi. Pavel, son 3 gündür Telegram kullanıcılarının sayısında büyük bir artış olduğunu sözlerine ekledi Dahası, 10 Ocak 2021 tarihi saygınlığı ile, platformun toplam kullanıcı sayısının 500 milyona yaklaştığının altını çizdi. 2020 senesininsonlarında, Telegram’ın kullanıcı sayısı ortalama 400 milyon olarak açıklanmıştı.

WhatsApp, Telegram ve diğerleri… Hangisi, kaç kullanıcıya sahip?

Özetlemek gerekirse Telegram, WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesinde yaptığı farklıliklerden sonra kullanıcı sayısını yüzde 20 oranında artırmış gibi görünüyor. Bu da, 100 milyon kişilik bir artış manasına geliyor.

Telegram’da Reklam Olacak mı?

Pavel Durov

Durov, mesajında 500 milyon kullanıcıya ulaşmanın masrafları da artıracağını da söylüyor. Bir aktif üyenin “Eğer size yol göstereceksa, günde iki kere 30 saniyelik reklam izlemeyi kabul ederim” şeklindeki mesajı, Durov tarafından şöyle karşılandı:

“Teşekkürler, lakin sizi Telegram’da 30 saniyelik reklamları görüntülemeye asla zorlamayacağız. Eğer reklam yayınlamaya kesin olarak karar verirsek, sadece sunucu ve trafik maliyetleri sebebiyle olacak. Reklamlar, herhangi bir özel veriye dayalı olmayacak; Sosyal paylaşım sitesi Facebook gibi “hedeflenen reklamlar” bulunmayacak. Bundan Dolayı, özel veri toplama, kullanıcı profili oluşturma gibi durumlar olmayacak. Ve eğer belli kanallarımızı (diğer uygulamalarda olmayan) kullanmazsanız, tek bir reklam bile görmeyeceksiniz.”

Telegram Nedir, Kimin? Ücretli mi? Kurucusu Kim? WhatsApp’tan Ne Farkı Var?

Diğer Gruplara da Göz Atın.  WhatsApp sohbet geçmişini Telegram'a aktarma!

Durov, son olarak şu mesajı veriyor: “Diğer popüler uygulamaların aksine, Telegram’ın hesap vereceği hissedarlar yahut reklam verenler yoktur. Pazarlamacılar, veri madencileri yahut devlet kurumları ile anlaşma yapmayız. Ağustos 2013’te kullanıma açıldığımız günden beri, kullanıcılarımızın özel verilerinin tek bir baytını üçüncü taraflarla paylaşmadık. Böylece çalışıyoruz. Çünkü Telegram’ı bir kuruluş yahut uygulama olarak görmüyoruz. Bizim için Telegram bir fikirdir, bu gezegendeki herkesin özgür olma hakkı olduğu fikridir.”

Kısacası, Telegram hızla büyüyor ve yükselen masrafları için bazı planları olduğu belli. Ama bu planlar arasında reklamları “kişilerin gözüne sokmak” veya bilgi toplamak gibi şeyler yer almıyor. Bakalım zaten hızla büyüyen Telegram, bu açıklamalardan sonra bu hızı daha da artırmayı başaracak mı?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu