Whatsapp

WhatsApp Geri Adım Attı!

WhatsApp, son 1 haftanın büyük bir olasılıkla en çok konuşulan konularından biri. Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın sahibi Sosyal paylaşım sitesi Facebook, uygulamanın kullanım ve gizlilik sözleşmesinde farklılik yapacağını açıklamış, kullanıcı verilerin bundan sonra Sosyal paylaşım sitesi Facebook’la paylaşılacağını duyurmuştu. Dahası, 8 Şubat’a kadar yeni ilkeleri kabul etmeyenlerin WhatsApp kullanmaya devam edemeyeceği söylenmişti.

Bu gelişmenin sonrasında çok sayıda WhatsApp kullanıcısı, uygulamayı terk ederek alternatif uygulamalara geçiş yapmaya başladı. Tepkinin ne kadar büyük olduğunu, büyük bir olasılıkla Sosyal paylaşım sitesi Facebook bile beklemiyordu.

WhatsApp İçin Geri Adım

Aradan geçen kısa zaman, görünüşe bakılırsa Sosyal paylaşım sitesi Facebook’a geri adım attırtmış durumda. Bugün WhatsApp blog’unda paylaşılan ve sosyal platform aracında da paylaşılan bir yazıda, firmasın konuyu tatlıya bağlama isteği gözleri üstüne topluyor.

Yazıda özetle şunlar bilgisi bulunuyor: “Sıklıkla insanın tepki verdiğini duyabiliyoruz. Sıklıkla yanlış bilgi dolaşıyor ve biz, herkesin prensiplerimizi doğru anlamasını istiyoruz. WhatsApp basit bir fikir üzerine kuruldu: Dostlarınız veya aileniz ile yayınladığınız her şey, sizin aranızda kalacak. Uçtan uca şifreleme sebebiyle, mesajlarınızı ne WhatsApp, ne de Sosyal paylaşım sitesi Facebook çalışanları görebilir. Bunun yanı sıra ne konumunuzu, ne de rehberinizi görebiliriz.

Yapılacağını belirttiğimiz güncellemede bunların hiç biri değişmiyor. Bunun yerine, topladığımız veriler hakkında kullanıcılara yeni seçenekler sunuyor. Yani güncelleme, bizim veri toplama olanaklarımızı arttırmıyor.

8 Şubat tarihinde kimsenin hesabı kapatılmayacak veya askıya alınmayacak. Süreyi, 15 Mayıs’a kadar uzatıyoruz. Aynı zamanda, gezen yanlış bilgileri düzeltmek için ve her şeyin net bilinmesi için çalışacağız.

Thank you to everyone who’s reached out. We’re still working to counter any confusion by communicating directly with @WhatsApp users. No one will have their account suspended or deleted on Feb 8 and we’ll be moving back our business plans until after May – https://t.co/H3DeSS0QfO

Diğer Gruplara da Göz Atın.  WhatsApp gizlilik sözleşmesi nedir?

— WhatsApp (@WhatsApp) January 15, 2021

WhatsApp’ın Mesajı Ne Anlama Geliyor?

Bu mesajda açık olan, Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un WhatsApp hakkında geri adım atmaya hazır olduğu. Zira tarihin 1 aydan daha fazla uzatılmış olması bunu gösteriyor. Bunun yanı sıra mesajda, yanlış bilgilerin ortadan kaldırılmasından da bahsediliyor.

Kısacası 15 Mayıs’a kadar, WhatsApp’ın yeni sözleşmesinde bazı farklılikler yapmasını bekleyebiliriz. Bunu yaparken de, “yanlış anlaşılmaya sebep olan” kısımların ön planda tutulacağı kesin.

WhatsApp, Telegram ve diğerleri… Hangisi, kaç kullanıcıya sahip?

Telegram Nedir, Kimin? Ücretli mi? Kurucusu Kim? WhatsApp’tan Ne Farkı Var?

Signal Nedir? Signal Kimin, Kurucusu Kim, Ücretli mi? İşte Merak Edilenler

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu