Whatsapp

WhatsApp gizlilik sözleşmesi iptal oldu mu?

WhatsApp, son paylaştığı bildirge ile Türkiye’deki kullanıcıların tüm işlemlerine ulaşmak ve onları kayıt altına almak için 8 Şubat’a kadar geçerli sözleşme imzalatıyor. Sözleşmeyi onaylamayanlar ise bu tarihten bu yana WhatsApp uygulamasını kullanamayacak. Avrupa ülkelerinde böyle bir durumun söz konusu olmaması ve Türkiye’ye dayatma yapmak istemesi neticesinde vatandaşlar uygulamaları silerek boykot etmeye başladı.

Sosyal Platformlar üstünden büyük tepki alan WhatsApp firması tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “işletmelerin WhatsApp üstünden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bununla birlikte, işletmeler ana firmasımiz Sosyal paylaşım sitesi Facebook üstünden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler” denildi. Peki WhatsApp gizlilik sözleşmesi iptal oldu mu?

WhatsApp Türkiye’de Kan Kaybediyor!

WhatsApp’ın hemen sonrasında Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli anlık mesajlaşma uygulaması BiP listenin üst saatlerinde kendisine yer buldu. Google’ın uygulama mağazası Play Store’da da en çok indirilen mesajlaşma uygulaması Telegram Messenger oldu. WhatsApp, Play Store’da ikinciliğe gerilerken, onu yerli uygulama BiP takip etti. BİP tarafından yapılan bilgilendirmede son 48 saatte 2 milyon yeni kullanıcı katıldığını açıkladı.

WhatsApp Güncellemesi Neleri İçeriyor?

 • Hesap Bilgileri

 • Mesajlar

 • Bağlantılar

 • Durum Bilgisi

 • İşlem ve Ödeme Verileri

 • Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler

 • Kullanım ve Kayıt Bilgileri

 • Cihaz ve Bağlantı Bilgileri

 • Konum Bilgileri

 • Çerezler

Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler

 • Kullanıcı Şikayetleri

 • WhatsApp’taki İşletmeler

 • Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları

 • Üçüncü Taraf Hizmetleri

Toplanan Veriler Nerelerde Kullanılıyor?

 • Yan Hizmetler

 • Emniyet, Güvenlik ve Bütünlük

 • Sosyal paylaşım sitesi Facebook Şirketleri Hakkındaki İletişimler

 • Kurumsal Etkileşimler

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi İptal Edildi mi?

WhatsApp tarafından kullanıcılara gönderilen ve kişisel bilgilerin Sosyal paylaşım sitesi Facebook tarafından işlenmesi için onay isteyen gizlilik sözleşmesinin iptal edildiği ve firmasın geri adım attığına yönelik iddialar sosyal platform aracında yer aldı. Lakin, şirketten sözleşmenin iptaline dair hala bir açıklama gelmedi. Sözleşmenin iptal edilmiş olması şu an için söz konusu değil.

Diğer Gruplara da Göz Atın.  Kişisel Verileri Koruma Kurulu WhatsApp'tan Bilgi Talep Etti!

WhatsApp Türkiye İçin Bi̇lgi̇lendi̇rmelerde Bulundu!

WhatsApp, güncellenen ve uygulamanın kullanımına devam edilmesine yönelik 8 Şubat’a kadar onaylanması gereken gizlilik sözleşmesiyle alakalı bir bilgilendirmelerde bulundu.

Açıklamada, “WhatsApp olarak kişilerin uygulama üstünden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da yükseltmek ve işletmelerin WhatsApp üstünden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz.

Bununla birlikte, işletmeler ana firmasımiz Sosyal paylaşım sitesi Facebook üstünden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Sosyal paylaşım sitesi Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar kişilerin dostlarıyla yahut aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay süresince kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz.” denildi.

Şirket, son güncelleme ve yapılan güncellemenin kullanıcılar için ne anlama geldiğiyle alakalı WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart’ın açıklamalarıyle bir soru cevap listesi de hazırladı. WhatsApp’ın çok fazla sorulan sorular ve cevapları şöyle:

Bu güncelleme WhatsApp’ın Sosyal paylaşım sitesi Facebook ile olan ilişkisini nasıl etkiliyor?

Bu güncelleme, WhatsApp’ın Sosyal paylaşım sitesi Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar kişilerin dostlarıyla yahut aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.

WhatsApp olarak kişilerin gizliliğini korumaya bi hayli önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay süresince yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üstünden bu farklılikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un bu güncelleme ile WhatsApp mesajlarına erişimi olacak mı?

WhatsApp üstünden dostlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur. Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun veya mesajın yalnızca sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder. Üçüncü şahıslar, WhatsApp veya Sosyal paylaşım sitesi Facebook bile, bu içerikleri göremez. Bunun nedeni, uçtan uca şifreleme aracılığıyla mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve yalnızca alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

Diğer Gruplara da Göz Atın.  WhatsApp çevrimiçi kapatma nasıl yapılır?

WhatsApp Sözleşmesi İptal Edilir mi?

Kullanım şartlarını değiştiren WhatsApp, kullanıcıların verilerinin doğrudan Sosyal paylaşım sitesi Facebook ile paylaşılmasını istiyor. WhatsApp, söz konusu tarihten bu yana ya bu ilkeleri kabul edersiniz, veya kullanıcı kullanıcı hesabınızı silersiniz ifadesini kullanıyor.

Bu şartları kabul eden kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam ederken, kabul etmeyenler ise WhatsApp hesaplarına erişim sağlayamayacak.

Sözleşme kabulü, iptali vb. bir durumla alakalı hala aktif bir buton WhatsApp uygulamasında yer almıyor.

Yerli ve Milli BİP Uygulaması Güvenli mi?

BiP’in birden çok mağazada satılan açıklamasına göre; güvenli, kullanımı kolay ve ÜCRETSİZ bir iletişim ve yaşam platformudur. BiP, mobil cihazlarda operatör fark etmeksizin kullanılabilen bir uygulamadır. BiP bu iletişimi sağlayabilmek için mobil cihazınuzun internet bağlantısını kullanır. BiP için herhangi bir üyelik ücreti ödemezsiniz.

BİP Kimin?

BiP; Turkcell tarafından geliştirilmiştir. BİP uygulaması iOS ve Android kullanıcıları için geliştirilen, tüm operatör abonelerinin kullanabileceği anlık mesajlaşma uygulamasıdır. BiP; App Store, Google Play, ve Huawei AppGallery üstünden ücretsiz indirilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu