Telegram

Whatsapp yerine ne kullanabilirim?

Sosyal paylaşım sitesi Facebook firmasına ait WhatsApp uygulaması, yıllar süresince gerek Türkiye’de gerekse dünyanın pek çok yerinde en çok beğenilen iletişim uygulamasıdır.

2021 senesinde güncellenen yeni gizlilik politikası ve akabinde bu politikayı kabul etmeyecek olan kullanıcıların 8 Şubat’tan bu yana uygulamayı kullanamayacak olması, geniş kitleleri WhatsApp alternatifleri için arama yapmaya zorladı.

Kişisel verilerin WhatsApp aracılığıyla üçüncü bireylerle paylaşılacak olması yanında kaygıleri de getirdi. Bazıları sorun etmeden sözleşmeyi kabul ederken, bazıları ise alternatif uygulamalar aramaya başladı.

Peki WhatsApp yerine kullanılabilecek mesajlaşma uygulamaları nelerdir? İşte WhatsApp haricinde güvenilir uygulama seçenekleri..

WHATSAPP GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ NEDİR?

WhatsApp, 8 Şubat 2021 saygınlığıyla yürürlüğe girecek yeni gizlilik ilkelerini açıkladı.

Firmasın internet sitesinde yapılan açıklamalar, WhatsApp’ın bundan sonra Sosyal paylaşım sitesi Facebook ile rahat rahat veri alışverişi yapabileceğini gösteriyor.

Üstelik veri paylaşımına izin vermeyecek kullanıcılar, WhatsApp kullanamayacaklar.

WhatsApp kullanmak isteyen herkes, bu onayı vermek zorunda kalacak alternatif bir alternatif uygulama içinde yer almayacak.

TELEGRAM NEDİR?

Telegram, son günlerde ülkemizde giderek daha fazla kullanıcı kazanan anlık mesajlaşma platformlarından bir tanesi ve en çok beğenilen WhatsApp alternatifleri arasında bulunuyor. Platformlar arası mesajlaşma çözümü sunan bu servisin kullanımı ücretsiz.

WhatsApp gibi Telegram da sesli ve görüntülü görüşme olanağı sunuyor. Aynı zamanda web tarayıcısı üstünden de masaüstü ve dizüstü bilgisayar üstünden kullanım mümkün. Güvenlik tarafında da uçtan uca şifreleme donanımı sunuluyor.

Aslına Bakılırsa Telegram, MTProto protokolü kullanıldığı için WhatsApp’tan daha güvenli olduğunu öne sürüyor. MTProto protokolü, Telegram’ın belirttiğine göre, güvenliği, zayıf bağlantılarda yüksek süratli teslimat ve güvenilirlikle uyumlu hale getirmek için zamanla test edilmiş algoritmalar üzerine inşa edildi.

Şifrelenmiş mesajlar haricindeki verileri korumaya gelince, Telegram dağıtılmış bir altyapı kullandığını söylüyor. Şirket, “Alakalı şifre çözme anahtarları parçalara ayrılmıştır ve asla korudukları verilerle aynı yerde tutulmazlar” diye açıklıyor.

Diğer Gruplara da Göz Atın.  WhatsApp sohbetleri Telegram’a nasıl aktarılır?

ELON MUSK ÖNERİYOR: SİGNAL NEDİR?

Signal, kendisini gizlilik odaklı bir platform olarak görüyor. Şifrelenmiş yazışmalar, otomatik silinen mesajlar, gizli klavye modu gibi pek çok donanımı var.

Yalnızca yazışmalar değil, sesli ve görüntülü görüşmeler de şifreli. Uygulama açık kaynak kodlu ve böylece sözüne inanmayanları da ikna ediyor.

Jack Dorsey’den Edward Snowden’a kadar pek çok usta bu uygulamayı kullanıyor ve tavsiye ediyor.

Bugünlerde Elon Musk da WhatsApp’a alternatif olarak Signal’i tavsiye edince şu an devasa bir geçiş başladı ve sosyal platform aracında da gündem oldu.

YERLİ MESAJLAŞMA UYGULAMASI: BİP NEDİR?

BİP ise yerli bir WhatsApp alternatifidir. Uygulama, Turkcell tarafından geliştirilmiş olsa da diğer operatörlere üye bireyler tarafından da kullanılabilir.

Mesajlaşma ve sesli/görüntülü görüşme için kullanılabilir. WhatsApp’ın yeni güvenlik politikası duyurulduktan sonra 100.000’den çok kez indirildi ve indirilmeye devam etmekte.

VİBER NEDİR?

Viber da bir WhatsApp alternatif uygulama seçeneği olarak değerlendirilebilir. WhatsApp ile gerçekleştirebildiğiniz tüm yazılı, sesli, grup mesajlaşma işlevlerini Viber ile de yerine getirebilirsiniz. Dostlarınızla görüntülü konuşmalar yapabilir yahut ülkeler arası telefon aramalarını ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda anlık mesajlaşma uygulaması Viber ile, grup mesajlaşma donanımı aracılığıyla aynı anda 250 insana kadar grup sohbeti uygulayabilirsiniz. En sevdiğiniz bireylerle grup sohbetlerinde buluşabilir, sesli sohbet odalarında çalışma grupları oluşturabilir ve etkinlikleri basit bir şekilde organize edebilirsiniz.

Güvenlik tarafında ise Viber, metin mesajlarını, video ve sesli aramaları, resimlerı, videoları ve grup sohbetlerini konuşma uygulamalarında aranan bir özellik olarak otomatik olarak şifreliyor.

WECHAT NEDİR?

2011 senesininocak ayında Çinli Tencent tarafından paylaşılan bir anlık mesajlaşma uygulaması. Statista’ya göre aylık aktif 1.203 milyar kullanıcısıyla WhatsApp’ın en büyük rakiplerinden bir tanesidir.

Diğer Gruplara da Göz Atın.  Telegram ne işe yarar?

WeChat’i Android, iOS, Windows Phone ve Windows işletim sistemine sahip olan cihazlardan kullanabilmeniz mümkündür.

Klasik bir anlık mesajlaşma uygulamasında olması gereken tüm donanımlara sahip.

Mesaj gönderme ve alma; dosya, video, fotoğraf paylaşma gibi sahip olduğu özelliklern yanı sıra 500 insana kadar grup sohbetine olanak sağlıyor.

Mesajlarına emojiler, çıkartmalar eklenebilir, özçekimler ile özelleştirilebilir. Çıkartma galerisinde animasyon ve çizgi film karakterlerinden yapılmış onlarca çıkartma bulunur.

WeChat sesli mesajlar ile konuşma yapma hakkında da şuana dek geliştirilmiş en kaliteli anlık mesajlaşma uygulamalarından bir tanesidir. Hem ücretsiz olması hem de çoklu platform desteği aracılığıyla WeChat kendini diğerlerinden ayırt eden gelişmiş ve kullanışlı bir mobil uygulamadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu