Telegram

Whatsapp yerine yerli ne kullanabilirim?

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi tartışmaları yanında getirdi. Yeni sözleşmenin sonrasında birden çok teknoloji meraklısı WhatsApp’ın en çok beğenilen alternatiflerinden biri olan Telegram’ı ve Telegram’ın detaylarını inceleniyor. Peki Telegram nedir? Telegram ücretli mi? Telegram’ın sahip olduğu özellikler nelerdir? Telegram güvenli mi?

Whatsapp yerine yerli ne kullanabilirim?

Whatsapp’a rakip olarak kurulan anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, gün geçtikçe kullanıcı sayısını artırıyor. Son dönemlerde Whatsapp’ın en büyük rakibi olarak yaşanan ve şimdiden milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşan Telegram, büyümesini gün geçtikçe sürdürerek, daha çok insana ulaşıyor.

Rus programcısı Pavel Durov tarafından oluşturulan Telegram, çoklu platform desteği sunan, bi hayli güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Ağustos 2013’te kurulan Telegram hem mobil hem de masaüstü sistemleri ile üyelerine hizmet sunuyor.

– Telegram sunduğu teknoloji aracılığıyla Telegram bile mesajlarınızı göremiyor.

– Bulut tabanlı mesajlaşma donanımı ile her platform saniyeler içinde karşınıza gelir, içerik eşleştirilir.

– Telefon numarası ile kayıt olunmasına rağmen telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme yapılır.

– Mesajlar Telegram dahil, üçüncü bireylere iletilmesi engellidir.

– Görüntülü ve sesli mesaj sahip olduğu özellikler sunar.

– Gönderilen mesajı belirli bir süreç sonra yok eden donanımı mevcuttur. Mesajlar tespit edilen sürenin sonunda her iki taraftan silinir.

– Son görülme donanımı kapatılabilir.

– Masaüstü uygulaması seçeneğiyle kullanma donanımı sunar.

– Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki insana bildirim gönderilir.

Telegram ücretli mi?

Haberleşme uygulaması olan Telegram, iOS cihazlara APP Store; Android cihazlara Google Play üstünden ücretsiz bir biçimde indirilebilir.

Telegram güvenli mi?

Telegram uygulaması, WhatsApp ve Line gibi kitlesel pazar mesajlaşma uygulamalarından daha güvenlidir. Güvenliği zayıf bağlantılarda yüksek süratli teslimat ve güvenilirlikle uyumlu hale getirmek için zamana göre test edilmiş algoritmalar üzerine inşa edilen MTProto protokolüne (açıklamaya ve gelişmiş SSS’ye bakın) dayanıyor. Protokolümüzün ve istemcilerimizin güvenliğini yükseltmek için devamlı olarak toplulukla çalışıyor.

Diğer Gruplara da Göz Atın.  Telegram nasıl kullanılır? Özellikleri nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu