Signal

Yerli anlık mesajlaşma uygulamalarına ilgi arttı!

WhatsApp’ın, kullanıcı verilerini Sosyal paylaşım sitesi Facebook ile paylaşacağını duyurması ve kullanıcıları bunu kabul etmeye mecbur bırakması, bi hayli sert tepkileri de yanında getirdi.

Milyonlarca kullanıcı, WhatsApp’tan ayrılarak Telegram ve Signal gibi diğer anlık mesajlaşma uygulamalarına yöneldi.

Sosyal Platform ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt dışı kaynaklı anlık mesajlaşma uygulamalarındaki gizlilik ihlallerinin yerli yazılımlara geçmek için bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi

YERLİ UYGULAMALARA İLGİ ARTTI

Başta BİP olmak üzere yerli uygulamalara alakanın arttığını ifade eden Eraslan, “BİP uygulaması ile HAVELSAN ve NETAŞ’ın yaptığı uygulamalar var. Bunların tamamı ilgi çekmeye başladı. Bundan öncekilerde yapmadıkları kadar reklamı yapılmaya başlandı ve kullanıcı edindiler.

Yerli markalara olan alakanın 3’te 1 oranında arttığını biliyoruz. Yerli markalar görünürlüklerini artırmalı ve kendi detaylarını tanıtmalı ki küresel devlerle mücadele edebilsinler.” diye konuştu.


BİP’in Azerbaycan’da yoğun biçimde kullanıldığını aktaran Eraslan, “Türkiye’de de son haftalarda çok yoğun bir skor elde ettiğini göze çarpıyor. Lakin kendilerini çok iyi tanıtmaları lazım.” dedi.

Eraslan, Türk yazılımcıları taleplere uygun uygulamalar geliştirerek yerli kullanımı artırmaları gerektiğini sözlerine ekledi

“WhatsApp Sapiens” isimli araştırmadan da bahseden Prof. Dr. Eraslan, “Bizim 25 bin kişi üstünde yaptığımız ‘WhatsApp Sapiens’ araştırmamız oldu. Türkiye’deki tekil anlamda en büyük araştırmayla ‘WhatsApp İnsanı’nı inceledik.

İnsanlara niye WhatsApp’ı kullandıklarını sorduk. İlk cevap ‘ücretsiz olduğu için’ oldu. Demek ki anlık mesajlaşma araçları öncelikle ücretsiz olacak. İkincisi kullanımı basit olduğu ve zaman içinde bilgi, belge ve dokümantasyon iletmede kolaylık sağladığı için tercih edilmekte. En mühimsi de yaygın olduğu için.

“TERSİNE GÖÇ DE OLABİLİR”

Yerli araçların tamamı bu 4 skala üstünden yürümeli ve buna göre hareket etmeli. Aksi takdirde bu refleks azaldığı zaman yine tekrar eski tersine göç mümkün olabilir.

“BÜYÜK FIRSAT YAKALADILAR”

Diğer Gruplara da Göz Atın.  Signal Nedir? Kurucusu Kim?

Büyük bir fırsat yakaladılar, çok ciddi reklamlarla elde edemeyecekleri kadar kullanıcı aldılar. Onları orada korumak için de belirttiğim 4 öğenin çok net olarak işletilmesi gerekmektedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu